June 18, 2024

Comrades Marathon finish rate highest in history

The Comrades Marathon Association (CMA) hosted an exclusive #Comrades2023 Champions Prizegiving Breakfast, presented by Brand South Africa, at the Southern Sun Elangeni Hotel on Monday, 12 June 2023 with the winners Tete Dijana and Gerda Steyn who both claimed their second victories; other top performers, CMA sponsors and partners, government dignitaries, road-running officials and the media.

Nedbank Running Club’s Dijana won the Men’s Race in a time of 5:13:58; breaking David Gatebe’s 2016 Best Time of 5:18:19 by over four minutes, while Steyn claimed her victory in a time of 5:44:54, breaking Frith van der Merwe’s 34-year stranglehold on the Women’s Best Time of 5:54:43 by more than 9 minutes.

CMA Chairperson, Mqondisi Ngcobo congratulated the 2023 Comrades Marathon Champions, saying, “This year’s Comrades Marathon has been nothing short of phenomenal. We are pleased to introduce our 96th Comrades Marathon Champions to the world. We commend these two superb athletes on their Proudly South African performances and take immense pride in celebrating their victories and new Best Times.”

With more than 16-thousand starters and nearly 15-thousand finishers, the Comrades Marathon had an astounding 92,68% finish rate which is the highest ever finishing rate in the history of The Ultimate Human Race.

The provisional results of the 2023 Comrades Marathon are as follows:

Starters: 16072

Finishers: 14896

Top 10 Men:

PosNameCountryRunning ClubFinish
1Tete DijanaRSANedbank RC AGN05:13:58
2Piet WiersmaNetherlandsNedbank RC International05:14:01
3Edward MothibiRSANedbank RC AGN05:17:34
4Gordon LesetediRSAPan African Resources05:20:43
5Rufus PhotoRSAMurray & Roberts LIMA05:21:48
6Johannes MakgetlaKENNedbank RC AGN05:23:34
7Teboho SelloLesothoMaxed Elite Lesotho05:24:23
8Aleksei BeresnevRussia 05:24:41
9Gift KeleheRSAPan African Resources05:27:53
10Joseph ManyediRSANedbank RC AGN05:29:49

Top 10 Women:

PosNameCountryRunning ClubFinish
1Gerda SteynRSAPhantane AC05:44:54
2Adele BroodrykRSANedbank RC AGN05:56:26
3Carla MolinaroRSAPhantane AC06:00:23
4Dominika StelmachPolandNedbank RC International06:06:02
5Caitriona JenningsIrelandNedbank RC International06:10:27
6Alexandra MorozovaRussia 06:14:33
7Petra PastorovaCzechiaNedbank RC International06:22:34
8Noora HonkalaFinland 06:25:00
9Camille ChaigneauFranceNedbank RC International06:26:58
10Jenet MbheleRSAXcel RC06:27:14

First South African Male:

PosNameCountryFinish
1Tete DijanaRSA05:13:58

First South African Female:

PosNameCountryFinish
1Gerda SteynRSA05:44:54

First KwaZulu-Natal Male:

PosNameRace NoRunning ClubFinish
1Sikhumbuzo Seme44201Hollywood AC KZN5:30:05

First KwaZulu-Natal Female:

PosNameRace NoRunning ClubFinish
1Jenet Mbhele55368Xcel RC6:27:14

Team Prize – Elite Male: Nedbank Running Club

NameRace NoCategoryTime
Tete Dijana28951Senior5:13:58
Edward Mothibi17472Senior5:17:34
Johannes Makgetla1995240-495:23:34
Joseph Manyedi2877340-495:29:49

Team Prize: Elite Female: Nedbank RC

1stPositionTeam:  Nedbank Running ClubCategoryTime
Race NoName
46307Adele BROODRYKSenior 05:56:26
54325Galaletsang MEKGOESenior06:31:19
10862Deanne LAUBSCHERSenior 06:36:56
55780Fikile MBUTHUMA 40-4906:50:19

Team Prize: Male 20-39

1stPositionTeam:  Nedbank RC KZN
Race No.NameClubCategoryTime
57422Siyabonga MAFULEKANEDBANK RC KZN20-3905:39:55
13592Malusi DLOMONEDBANK RC KZN20-3905:40:29
13893Bafana GUMEDENEDBANK RC KZN20-3905:40:36
51488Mzwenkosi MJAJANEDBANK RC KZN20-3906:00:06

2nd Position: Hollywood AC

Race No.NameClubCategoryTime
44201Sikhumbuzo SEMEHOLLYWOOD AC KZN20-3905:30:05
51251Perfect DLAMINIHOLLYWOOD AC KZN20-3906:17:34
18341Menzi NDABAHOLLYWOOD AC KZN20-3906:26:45
20927Mthokozisi CELEHOLLYWOOD AC KZN20-3906:26:45

Team Prize – Female 20-39:

1st Position: Ubora AC Jhb

Race No.NameClubCategoryTime
21075Lene SWARTUBORA ATHLETICS CLUB JHB20-3907:02:52
29121Renata VOSLOOUBORA ATHLETICS CLUB JHB20-3907:04:21
41274Gina POCOCKUBORA ATHLETICS CLUB JHB20-3907:11:52
36257Nancy BARBERUBORA ATHLETICS CLUB JHB20-3907:59:57

2nd Position: Run Zone AC

Race No.NameClubCategoryTime
43622Sarah SILBERRUN ZONE AC20-3907:12:43
51450Cleo ALBERTUSRUN ZONE AC20-3908:30:56
45417Jessica AYLWARDRUN ZONE AC20-3908:35:57
58910Nakita SWAITRUN ZONE AC20-3908:53:26

Team Prize: Male 40+

1st Position: Stella AC

Race No.NameClubCategoryTime
55953Nkosinathi NGCONGOSTELLA AC40+06:00:55
20919Gcina MSIBISTELLA AC40+06:10:21
53444Mlungisi NTENGASTELLA AC40+06:16:22
49713Alasdair LESLIESTELLA AC40+06:37:30

Team Prize: Female 40+

1st Position: Easy Equities Born2Run GN

Race No.NameClubCategoryTime
14311Mitsie VAN DER WESTHUIZENEASY EQUITIES BORN 2 RUN GN40+07:20:22
45615Merle RAUTENBACHEASY EQUITIES BORN 2 RUN GN40+07:24:25
54551Yvette HUMANEASY EQUITIES BORN 2 RUN GN40+08:35:25
26186Cinette VAN DER ENDEEASY EQUITIES BORN 2 RUN GN40+08:41:41

Top 3: Male 40-49

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
129889Rufus PHOTO40-49RSAMurray & Roberts LIMA05:21:48
219952Johannes MAKGETLA40-49RSANedbank RC AGN05:23:34
339607Teboho SELLO40-49LesothoMaxed Elite Lesotho05:24:23

Top 3: Female 40-49

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
121237Dominika STELMACH40-49PolandNedbank RC International06:06:02
221233Caitriona JENNINGS40-49IrelandNedbank RC International06:10:27
342875Petra PASTOROVA40-49CzechiaNedbank RC International06:22:34

Top 3: Male 50-59

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
125035Wayne SPIES50-59AustraliaNedbank RC International05:42:01
249673Oleg KHARITONOV50-59Russia 06:15:52
313772Jubulani MABASO50-59RSAMandeni Harriers06:18:32

Top 3: Female 50-59

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
145773Karen SOBRINO50-59RSAHillcrest Villagers07:23:29
258973Maria Claudia FERREIRA50-59Brazil 07:45:23
341513Ran LIU50-59USA 07:58:07

Top 3: Male 60+

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
117713Ndabezinhle NDLOVU60+RSACarlton AC07:11:29
29867Jabulani GAMEDE60+RSABoksburg AC07:13:16
326652Thopane MOKOLO60+RSAPolokwane AC07:27:23

Top 3: Female 60+

PosRace NoNameCategoryCountryClubFinish
115643Malie VAN DER WALT60+SAARCELORMITTAL AVT08:42:38
29285Irene WISDOM60+SACOLLEGIANS HARRIERS08:52:08
345181Rita VAN WYK60+SABOKSBURG AC08:59:22

First Novice:

NameRace NoClubCountryCategoryTime
Piet Wiersma55335Nedbank RC InternationalNetherlandsSenior5:14:01

Youngest Finisher: Age 20

NameRace NoClubCategoryTime
Werner Oosthuizen43955Tuks ACSenior8:45:40

Oldest Finisher:

NameRace NoClubCategoryTime
Maros Mosehla55651Polokwane ACM609:26:10

©2022 All rights reserved

Scroll to Top