March 1, 2024

Tennis South Africa – Growthpoint Junior Masters

DAY 1 RESULTS OF THE GROWTHPOINT JUNIOR MASTERS

Potchefstroom, South Africa – Day 1 results of the Growthpoint Junior Masters, a Tennis South Africa junior ranking tournament being played at the Riaan Venter Tennis Academy on the University of NWP-PUKKE Campus in Potchefstroom on Friday.

Singles

Round 1

Boys

Under 12

1-Jordan Georgiev (GC) bt 14-Drikus De Jager (EDEN) 6-4 6-2

5-Cornel Liebenberg (FS) bt 11-Caleb Fyvie (KZN) 6-3 6-2

2-John Coetzee (BOL) bt 15-Joshua Tromp (GC) 6-0 6-2

8-Joshua Kleynhans (BOR) bt 10-Brandon Rieseberg (EP) 6-1 6-0

3-Kyle Erwee(GN) bt 13-Leo Matthysen (WP) 7-5 6-1

7-Connor Diog (GC) bt 9-Jake Downie (BOL) 6-2 4-6 6-2

4-Guy Vorwerk (KZN) bt 16-Franswillem Van der Merwe (BOL) 5-7 6-1 6-0

12-Jandre Viljoen (GN) bt 6-Imaad Lorgat (WP) 6-2 4-6 6-1

Under 14

1-Devin Bedenhost (GN) bt 16-Gerard Henning (FS) 7-6(2) 6-3

8-Alexander Edley (KZN) bt 12-Marnus Oosthuizen (EDEN) 5-7 6-4 6-1

2-Connor Kruger (GN) bt 15-Mikaeel Woodman (WP) 6-2 6-0

11-Anro Nel (BOL) bt 6-Daniel Wessels (EDEN) 6-7(5) 6-4 6-6

3-Andreas Scott (GC) bt 13-Rohan Loubser (WP) 3-6 6-3 6-3

5-Luc Koenig (KZN) bt 10-James Edley (KZN)  5-7 6-2 6-2

4-Carl Roothman (BOL) bt 14-Jordan Gancho 6-1 6-0

9-Willam Zulch (BOL) bt 7-Paul Viljoen (NC) 7-6(2) 6-1

Under 16

7-Robbie Arends (WP) bt 1-Pierre Malan (WP)  2-6 6-4 6-1

3-Joubert Klopper (FS) bt 6-Kade Mindry (KZN) 6-2 6-2

2-Charl Morgan (GC) bt 8-Alec Beckley (GC) 2-6 7-5 6-3

4-Kholo Montsi (GN) bt 5-Victor Putter (GN) 6-1 6-0

Under 18

1-Philip Henning (FS) bt 7-Marno Stander (WP) 6-0 6-2

5-Siphos Montsi (GN) bt 4-Gerhard Swart (GN) 6-1 1-6 6-3

2-Christaan Worst (GN) bt 8-Ryan Little (BOR) 7-5 6-1

3-Justin Liebenberg (GC) bt 6-Andre Snyman (GN) 6-3 7-6(10)

Girls

Under 12

1-Carle Botha (GN) bt 14-Leane Engelbrecht (EP) 6-1 6-0

7-Hailey Troup (WP) bt 12-Korona Rugara (GC) 6-1 6-2

2-Nadia Gouws (GN) bt 15-Wilmien Vos (BOL) 6-0 6-1

6-Janke Viljoen (BOL) bt 10-Kaitlyn Ramduth (KZN) 6-4 6-1

3-Anke Heyn (FS) bt 13-Lilitha Ndungane (GC) 6-1 6-1

9-Leila Nel (EP) bt 5-Anna Wise (KZN) 6-2 6-1

4-Carli Kruger (FS) bt 16-Tayla Wilmot (GE) 6-2 6-2

8-Mikayla Foure (GN) bt 11-MariLousie Van Zyl (NWP) 6-1 6-3

Under 14

1-Kelly Arends (WP) bt 15-Lenka Steenkamp (BOL) 6-2 6-2

5-Polia Gizdova (GC) bt 11-Cayline Le Grange (FS) 7-6(2) 6-2

2-Christine Kruger (FS) bt 14-Sarah Millard (GC) 6-1 6-1

6-Sazanie Pretorius (FS) bt 10-Anelma Grobler (BOL) 6-3 6-3

16-Naledi Manyube (EDEN) bt 3-Kylie Misdorp (KZN) 6-4 4-6 7-6(4)

9-Mikayla Plitt (GE) bt 7-Line Greyling (FS) 7-6(2) 6-2

4-Mienke Viljoen (BOL) bt 13-Heike Janse Van Vuuren (EDEN) 6-4 6-2

8-Ine Lamprecht (GN) bt 12-Kristen Fichardt (FS) 6-2 6-0

Under 16

1-Myah Petchey (WP) bt 8-Ntokozo Zungu (GC) 6-4 6-0

5-Megan Basson (GC) bt 3-Linge Steenkamp (FS) 6-3 6-3

2-Delien Kleinhans (FS) bt 7-Bianca Wolmarans (WP) 5-7 6-2 7-5

4-Marne Dercksen (FS) bt 6-Jessica Portwig (GC) 6-2 6-3

Under 18

1-Maja Gledic (GC) bt 7-Samantha Muller (GC) 6-1 6-0

2-Kaylin Bower (EP) bt 8-Alexis Tensfeldt (GC) 6-1 6-2

5-Corin De Waal (BOL) bt 4-Angela Georgieva (GC) 2-6 6-2 6-4

3-Lize-Alet Morkel (BOL) bt 6-Megan Lombardi (BOL) 6-2 4-6 6-1

Photo captions;

Mienke: Mienke Viljoen of Boland in action during the girls’ under 14 singles first round of the Growthpoint Junior Master being played at the Riaan Venter Tennis Academy on the University of NWP-PUKKE Campus in Potchefstroom on Friday . Fourth seed, Viljoen, beat thirteenth seed, Heike Janse Van Vuuren of Eden 6-4 6-2.

Siphos: Siphos Monsti of Pretoria in action during the boys’ under 18 singles first round of the Growthpoint Junior Master being played at the Riaan Venter Tennis Academy on the University of NWP-PUKKE Campus in Potchefstroom on Friday . Fifth seed, Montsi, beat fourth seed, Gerhard Swart, also of Pretoria 6-1 1-6 6-3.

Naledi: Naledi Manyube of Eden in action during the girls’ under 14 single first round of the Growthpoint Junior Master being played at the Riaan Venter Tennis Academy on the University of NWP-PUKKE Campus in Potchefstroom on Friday. Sixteenth seed, Manyube, upset third seed, Kylie Misdorp of Kwa-Zulu Natal 6-4 4-6 7-6(4).

Pierre: Top seed, Pierre Malan of the Western Province in action during the boys’ under 16 singles first round of the Growthpoint Junior Master being played at the Riaan Venter Tennis Academy on the University of NWP-PUKKE Campus in Potchefstroom on Friday.

Photo credit: BLD Communications

©2022 All rights reserved

Scroll to Top